PROBLEM 1-7-6

If one lipstick costs 3/5 the price of one bottle of nail polish, how many sticks of lipstick can be purchased for the same price as 15 bottles of nail polish?

SOLUTION 1-7-6

Let the nail polish cost 5 units and lipstick cost 3 units. The 15 bottles of nail polish cost 75 units, which is the same as the cost of 25 lipstick.