Calgary Board of Education

 
National Sport School Olympians


Winter

Alpine Skiing
Trevor Philp (Sochi 2014)

Shona Rubens (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Brad Spence (Sochi 2014 and Vancouver 2010)

Trevor White (Vancouver 2010)

 

Bobsled
Kailie Humphries (Sochi 2014 and Vancouver 2010)

 

Freestyle Skiing
Noah Bowman (Sochi 2014)

Deidra Deonne (Turin 2006 and Salt Lake City 2002)

Kyle Nissen (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Warren Shouldice (Vancouver 2010 and Turin 2006)

 

Luge
Ian Cockerline (Vancouver 2010 and Turin 2006)
Sam Edney (Sochi 2014, Vancouver 2010 and Turin 2006)
John Fennell (Sochi 2014)

Alex Gough (Sochi 2014, Vancouver 2010 and Turin 2006)
Mitchel Malyk (Sochi 2014)
Kimberley McRae (Sochi 2014)

Meaghan Simister (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Justin Snith (Sochi 2014 and Vancouver 2010)

Tristan Walker (Sochi 2014 and Vancouver 2010)

Nordic Combined

Jason Myslicki (Vancouver 2010 and Turin 2006)

 

Skeleton
Sarah Reid (Sochi 2014)

 

Ski Cross

Brady Leman (Sochi 2014)

Dani Poleschuk (Vancouver 2010)

 

Ski Jumping
Greg Baxter (Turin 2006)

Mackenzie Boyd-Clowes (Sochi 2014 and Vancouver 2010)
Graeme Gorham (Turin 2006)

Eric Mitchell (Vancouver 2010)

Trevor Morrice (Sochi 2014 and Vancouver 2010)
Stefan Read (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Matthew Rowley (Sochi 2014)

Atsuko Tanaka (Sochi 2014)

 

Snowboard

Kimi Zakreski (Vancouver 2010)

 

Speed Skating
Gilmore Junio - (Sochi 2014)
Kaylin Irvine - (Sochi 2014)
Cindy Overland (Salt Lake City 2002 and Nagano 1998)
Brianne Tutt - (Sochi 2014)

 

Women's Hockey

Jennifer Botterill (Vancouver 2010, Turin 2006, Salt Lake City 2002 and Nagano 1998)

Carla MacLeod (Vancouver 2010 and Turin 2006)

Summer

Gymnastics

Madison Copiak (Rio 2016-alternate)

Kyle Shewfelt (Bejing 2008, Athens 2004 and Sydney 2000)

Kylie Stone (Athens 2004)

Adam Wong (Bejing 2008 and Athens 2004)

 

Swimming

Joel Greenshields (Bejing 2008)

Jillian Tyler (London 2012 and Bejing 2008)

 

Para-Triathlon

Stefan Daniel (Rio 2016)