Calgary Board of Education
Translation may not be accurate

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Badminton

Registration

Badminton Registration deadline Friday March 2, 2018 round 1 (school / coach info)

Badminton Registration deadline Monday March 19, 2018 round 2 (team roster info)

Pictures

Schedule

  • Thursday, 10 Oct 2013
  • Wednesday, 16 Oct 2013
  • Thursday, 17 Oct 2013
  • Wednesday, 23 Oct 2013
  • Thursday, 24 Oct 2013
not playing Siksika
Morley Community Alternative High Court A 16:30:00
Tsuu T'ina  AKCS Court B 16:30:00
Morley Community Juno Beach Academy Court A 17:00:00
Alternative High AKCS Court B 17:00:00
Jack James  Juno Beach Academy Court A 17:30:00
Tsuu T'ina  Morley Community Court B 17:30:00
AKCS Juno Beach Academy Court A 18:00:00
Alternative High Morley Community Court B 18:00:00
Jack James  Tsuu T'ina  Court A 18:30:00
not playing Morley Community
Jack James  Siksika Nation  Court A 16:30:00
Tsuu T'ina  Juno Beach Academy Court B 16:30:00
Siksika Nation  Juno Beach Academy Court A 16:50:00
Jack James  Alternative High Court B 16:50:00
Juno Beach Academy Alternative High Court A 17:10:00
Siksika Nation  Tsuu T'ina  Court B 17:10:00
Alternative High Tsuu T'ina  Court A 17:30:00
Juno Beach Academy Jack James  Court B 17:30:00
Tsuu T'ina  Jack James  Court A 17:50:00
Alternative High Siksika Nation  Court B 17:50:00
not playing Tsuu T'ina
Jack James  Alternative High Court A 16:30:00
Siksika Nation  AKCS Court B 16:30:00
Morley Community Juno Beach Academy Court A 17:00:00
Tsuu T'ina  AKCS Court B 17:00:00
Jack James  Juno Beach Academy Court A 17:30:00
Siksika Nation  Morley Community Court B 17:30:00
AKCS Juno Beach Academy Court A 18:00:00
Alternative High Morley Community Court B 18:00:00
Jack James  Siksika Nation  Court A 18:30:00
Rank 1 Rank 4 Court A 16:30:00
Rank 2 Rank 3 Court B 16:30:00
Bronze Medal 17:00:00
Gold Medal     17:00:00
Medal Presentations
Rank 1 Rank 4 Court A 16:30:00
Rank 2 Rank 3 Court B 16:30:00
Bronze Medal 17:00:00
Gold Medal     17:00:00
Medal Presentations

League Rules

Each school will most likely be allowed to have 3 participants for the singles tournament in males and 3 in females. You will be asked to rate your athletes and assign #1 to the most outstanding, and subsequently #2 than #3. If we have a small turn-out from some schools, we may allow more singles players from participating schools.

For doubles, we allow 2 male doubles teams, 2 female doubles teams, and 2 mixed teams from each school. Within the doubles competition, all finals will be played at the same time, so athletes will have to choose which division they are competing in. This means they can only compete in one of the doubles teams. • To keep the same as modern scoring programs, there will be a point scored every serve and players must call out the score every time. If there is any discrepancy on whether the birdie was in or out, a re-serve will be granted.

Last of all, we would like to invite any of the schools to come for a “play day” at our school (we have 6 courts) in advance of the finals because we often have students who don’t make it to the finals, or just really don’t have much skill but would love to be in competition with another school. This would be very informal, but we would turn the music on and let them have fun.

Please try to secure a few people to come to the finals so that we have a good finals season, and prepare us to go into next year.

Past Medallist’s

    Jack James Juno Beach Morley Siksika Tsuu T'ina Alternative
Week 1 W     4 7 4 3
T 1   1      
C 4       1 1
Week 1
Total
6 0 18 28 17 13
Week 2 W 1 2 5 5 7  
T            
C 3 3   1    
Week 2
Total
7 11 20 21 28 0
Week 3 W 3   4   8 3
T            
C 2 4 1     1
Week 3
Total
14 4 17 0 32 13
Week 4 W            
T            
C            
Week 4
Total
0 0 0 0 0 0
Week 5 W            
T            
C            
Week 5
Total
0 0 0 0 0 0
Week 6 W            
T            
C            
Week 6
Total
0 0 0 0 0 0
Overall Total 27 15 55 49 77 26

Player Profile

  • Wednesday, 16 Oct 2013
  • Thursday, 17 Oct 2013
  • Wednesday, 23 Oct 2013
  • Thursday, 24 Oct 2013
not playing Morley Community
Jack James  Siksika Nation  Court A 16:30:00
Tsuu T'ina  Juno Beach Academy Court B 16:30:00
Siksika Nation  Juno Beach Academy Court A 16:50:00
Jack James  Alternative High Court B 16:50:00
Juno Beach Academy Alternative High Court A 17:10:00
Siksika Nation  Tsuu T'ina  Court B 17:10:00
Alternative High Tsuu T'ina  Court A 17:30:00
Juno Beach Academy Jack James  Court B 17:30:00
Tsuu T'ina  Jack James  Court A 17:50:00
Alternative High Siksika Nation  Court B 17:50:00
not playing Tsuu T'ina
Jack James  Alternative High Court A 16:30:00
Siksika Nation  AKCS Court B 16:30:00
Morley Community Juno Beach Academy Court A 17:00:00
Tsuu T'ina  AKCS Court B 17:00:00
Jack James  Juno Beach Academy Court A 17:30:00
Siksika Nation  Morley Community Court B 17:30:00
AKCS Juno Beach Academy Court A 18:00:00
Alternative High Morley Community Court B 18:00:00
Jack James  Siksika Nation  Court A 18:30:00
Rank 1 Rank 4 Court A 16:30:00
Rank 2 Rank 3 Court B 16:30:00
Bronze Medal 17:00:00
Gold Medal     17:00:00
Medal Presentations
Rank 1 Rank 4 Court A 16:30:00
Rank 2 Rank 3 Court B 16:30:00
Bronze Medal 17:00:00
Gold Medal     17:00:00
Medal Presentations